Contrast version
russian paralympic committee
Personal area

COMMITTEES, COMMISSIONS, COUNCILS AND WORKING GROUPS OF RPC

WORKING GROUP ON PREPARATION OF NATIONAL SPORTS TEAMS OF THE RUSSIAN FEDERATION FOR PARTICIPATION IN THE XVIII SUMMER PARALYMPIC GAMES IN 2024 IN PARIS (FRANCE).

Composition of the Working Group:

1. Strokin Andrey – Head of the Working Group. RPC Secretary General, President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

2. Toropchin Artem – Deputy Head of the Working Group, Chairperson of the RPC Governing Board, the RPC First Vice-President

3. Abramova Lidiya – Member of the Working Group, President of the Blind Sports Federation

4. Gegechkori Iraklii – Member of the Working Group, Specialist of the Department of implementation of programs of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

5. Evseev Sergey - Member of the Working Group, RPC Vice-President, President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments

6. Zenischev Aleksey - Member of the Working Group, Head of Para Taekwondo Committee of the Russian Taekwondo Union

7. Masyura Anastasija - Member of the Working Group, Deputy Head of the RPC Department for Preparation and Participation in the Paralympic Games

8. Potekhin Ivan – Member of the Working Group, Deputy Chief of Staff

9. Seleznev Lev – Member of the Working Group, Honorary Vice-President of the RPC

10. Semenova Olga – Member of the Working Group, RPC Vice-President, Head of the RPC Department for Preparation and Participation in the Paralympic Games

11. Abdullaev Magomed – Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Taekwondo Team (Men)

12. Antokhina Natalia - Member of the Working Group, Specialist of the Russian National Team among athletes with Visual Impairments

13. Beloshenko Oleg - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Goalball Team (Men)

14. Buylov Petr - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian national Para Athletics Team among athletes with Visual Impairments

15. Varfolomeev Dmitriy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Badminton Team among athletes with Physical Impairments

16. Vishnyakov Valeriy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Table Tennis Team among athletes with Physical Impairments

17. Glushakov Sergey - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Wheelchair Rugby Team among athletes with Physical Impairments

18. Gundarev Aleksander – Member of the Working Group, Head of training process for blind sports

19. Davydov Ivan - Member of the Working Group, Head of the RPC Organizational Department

20. Doroshenkov Sergey – Member of the Working Group, Specialist of the Russian National Team for athletes with Visual Impairments

21. Dyachenko Yuriy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Fencing Team among athletes with Physical Impairments

22. Erastov Aleksander - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National 5-A side Football Team among athletes with Visual Impairments

23. Eterevskiy Igor - Member of the Working Group, Head of the Russian National Para Badminton Team among athletes with Physical Impairments

24. Zaytseva Tatyana - Member of the Working Group, Advisor of the RPC Chief of Staff

25. Zakrevskaya Yuliya - Member of the Working Group, Head of the Russian National Sitting Volleyball Team among athletes with Physical Impairments

26. Ibragimov Islam - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Judo Team among athletes with Visual Impairments

27. Idrisova Guzel - Member of the Working Group, Head of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

28. Ismailov Khasan - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Wheelchair Fencing Team among athletes with Physical Impairments

29. Kostyuchenko Oleg - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Athletic Team among athletes with Physical Impairments

30. Krasilnikov Dmitriy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Powerlifting Team among athletes with Physical Impairments

31. Kuznetsova Tatyana - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Boccia Team among athletes with Physical Impairments

32. Lyubaznova Viktoriya – Secretary of the Working Group

33. Mavrofidi Arkhile - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Rowing and Canoe Team among athletes with Physical Impairments

34. Manzurov Andrey – Member of the Working Group, Deputy Head of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

35. Merzlikina Mariya – Member of the Working Group, Specialist of the Russian National Team among athletes with Visual Impairments

36. Molokoedova Marina - Member of the Working Group, Chief Accountant - Head of Financial and Economic Department of RPC Staff

37. Molchanov Sergey - Member of the Working Group, Head of the Russian National Para Boccia, Rowing and Canoe Team among athletes with Physical Impairments

38. Murina Olga - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Wheelchair Tennis Team among athletes with Physical Impairments

39. Mukhortova Ekaterina - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Cycling Team among athletes with Physical Impairments

40. Nabiev Ilkam - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Goalball Team (Women) among athletes with Visual Impairments

41. Nazarenko Yuriy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Swimming Team among athletes with Physical Impairments

42. Nikitin Vitaliy - Member of the Working Group, Head of the Russian National Para Triathlon Team among athletes with Physical Impairments

43. Novikova Tatyana - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Swimming Team among athletes with Intellectual Impairments

44. Ovsyannikov Aleksander - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Sitting Volleyball Team (Men/Women) among athletes with Physical Impairments

45. Oganesyan Raisa - Member of the Working Group, First Vice-President, All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments CEO

46. Olenevskiy Dmitriy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Wheelchair Basketball Team among athletes with Intellectual Impairments

47. Olkhovaya Tatyana – Member of the Working Group, All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments CEO, Head Coach of the Russian National Team among athletes with Intellectual Impairments

48. Onufrienko Natalya - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Table Tennis Team among athletes with Intellectual Impairments

49. Polyakov Igor - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Shooting Team among athletes with Physical Impairments

50. Prima Mikhail - Member of the Working Group, Head of the Russian National Rowing, Wheelchair Rugby, Para Archery Teams among athletes with Physical Impairments

51. Member of the Working Group, Head of the RPC International Department

52. Pushkina Tatyana – Member of the Working Group, Head of the Department of Sports Medicine and Digitalization of the Federal Medical and Biological Agency of Russia

53. Pyalin Aleksander - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Rowing Team among athletes with Physical Impairments

54. Rotko Vladislav – Member of the Working Group, Deputy Head of the RPC Organizational Department

55. Rudnev Evgeniy - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Equestrian Team among athletes with Physical Impairments

56. Savostyanova Tatyana – Member of the Working Group, Head of training process among athletes with Visual Impairments

57. Sazonov Dmitriy - Member of the Working Group, Head of the RPC Public Relations Department

58. Sapunov Viktor - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Archery Team among athletes with Physical Impairments

59. Semenov Sergey - Member of the Working Group, Head of training process among athletes with Visual Impairments

60. Simakin Mikhail – Member of the Working Group, Deputy Head of the RPC International Department

61. Strokina Elena – Member of the Working Group, RPC Lawyer

62. Suslov Elizar – Member of the Working Group, Head of the Russian National Para Athletics Team among athletes with Physical Impairments

63. Sukhanova Valentina - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Athletics Team among athletes with Intellectual Impairments

64. Sukhov Andrey – Member of the Working Group, Head of the International Department of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments

65. Tveryakov Igor - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Swimming Team among athletes with Visual Impairments

66. Ustinovich Vyacheslav - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Cycling Team among athletes with Visual Impairments

67. Flegentov Kirill - Member of the Working Group, Head of the Russian National Para Powerlifting and Wheelchair Tennis Teams among athletes with Intellectual Impairments

68. Shaitarov Igor - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Taekwondo Team (Women) among athletes with Intellectual Impairments

69. Shirshov Sergey - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Triathlon Team among athletes with Visual Impairments

70. Yarovaya Svetlana - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Swimming Team among athletes with Intellectual Impairments

WORKING GROUP ON PREPARATION OF NATIONAL SPORTS TEAMS OF THE RUSSIAN FEDERATION FOR PARTICIPATION IN THE XIV WINTER PARALYMPIC GAMES IN 2026 IN MILAN - CORTINA D’AMPEZZO (ITALY).

Composition of the Working Group:

1. Strokin Andrey – Head of the Working Group. RPC Secretary General, President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

2. Toropchin Artem – Deputy Head of the Working Group, Chairperson of the RPC Governing Board, the RPC First Vice-President

3. Abramova Lidiya – Member of the Working Group, President of the Blind Sports Federation

4. Gegechkori Iraklii – Member of the Working Group, Specialist of the Department of implementation of programs of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

5. Zharkova Olga – Member of the Working Group, Secretary General of the Russian Curling Federation

6. Masyura Anastasija – Member of the Working Group, Deputy Head of the RPC Department for Preparation and Participation in the Paralympic Games

7. Potekhin Ivan – Member of the Working Group, Deputy Chief of Staff

8. Seleznev Lev – Member of the Working Group, Honorary Vice-President of the RPC

9. Semenova Olga – Member of the Working Group, RPC Vice-President, Head of the RPC Department for Preparation and Participation in the Paralympic Games

10. Batugin Anton – Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Wheelchair Curling Team

11. Batyrshin Ruslan - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Wheelchair Hockey Team

12. Brusova Natalya - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Alpine Team among athletes with Visual Impairments

13. Gladyshev Andrey - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Biathlon Team among athletes with Physical Impairments

14. Gromova Irina - Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Cross-Country Skiing and Biathlon Team among athletes with Physical Impairments

15. Davydov Ivan - Member of the Working Group, Head of the RPC Organizational Department

16. Zaytseva Tatyana - Member of the Working Group, Advisor of the RPC Chief of Staff

17. Idrisova Guzel - Member of the Working Group, Head of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

18. Kalinin Konstantin – Member of the Working Group, Head of the Russian National Wheelchair Curling Team

19. Kopytin Aleksey – Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Cross-Country and Biathlon Team among athletes with Visual Impairments

20. Kopytina Elena – Member of the Working Group, Specialist of the Russian National Team of Sports for Persons with Visual Impairments

21. Lyubaznova Viktoriya - Secretary of the Working Group

22. Mamonov Grigoriy - Member of the Working Group, Head of the Russian National Team among athletes with Physical Impairments

23. Molokoedova Marina - Member of the Working Group, Chief Accountant - Head of Financial and Economic Department of RPC Staff

24. Nazarov Aleksander – Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Alpine Skiing Team among athletes with Physical Impairments

25. Oganesyan Liya - Member of the Working Group, Head of the Russian National Team among athletes with Physical Impairments

26. Oganesyan Raisa – Member of the Working Group, First Vice-President, All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments CEO

27. Pronashko Evgeniy – Member of the Working Group, Head Coach of the Russian National Para Snowboard Team among athletes with Physical Impairments

28. Pronina Ekaterina – Member of the Working Group, Head of the RPC International Department

29. Sazonov Dmitriy – Member of the Working Group, Head of the RPC Public Relations Department

30. Simakin Mikhail – Member of the Working Group, Deputy Head of the RPC International Department

31. Strokina Elena – Member of the Working Group, RPC Lawyer

32. Suslov Elizar – Member of the Working Group, Specialist of the Russian National Cross-Country Skiing and Biathlon Team among athletes with Physical Impairments

ATHLETES COMMISSION OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE

Composition of the Commission:

1. Semenova Olga – Head of the Commission, 3-time Paralympic Champion

2. Potekhin Ivan – Member of the Commission, Paralympic Champion

3. Shilov Sergey – Member of the Commission, 6-time Paralympic Champion

4. Milenina Anna - Member of the Commission, 7-time Paralympic Champion

5. Shevchenko Aleksandr – Member of the Commission, Paralympic Games Silver medalist

6. Punko Sergey - Member of the Commission, 4-time Paralympic Champion

7. Krutova Elena - Member of the Commission, Paralympic Games Bronze medalist

8. Seleverstov Aleksander – Secretary of the Commission, Specialist of the RPC Department for Preparation and Participation in the Paralympic Games

COMMITTEE FOR INTERNATIONAL RELATIONS OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE

Composition of the Committee:

1. Strokin Andrey – Head of the Committee, RPC Secretary General

2. Pronina Ekaterina – Deputy Head of the Committee, Head of the RPC International Department

3. Simakin Mikhail – Secretary of the Committee, Deputy Head of the RPC International Department, Voce-President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

4. Baryaev Aleksey – Member of the Committee, IBSA Goalball Committee Sports Director

5. Bukharov Evgeniy – Member of the Committee, Member of the IPC Paralympic Games Committee

6. Gegechkori Iraklii – Specialist of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

7. Gerasimova Svetlana – President of the International Chess Federation for Persons with Physical Impairments

8. Zharkova Olga – Secretary General of the All-Russian Curling Federation

9. Kadykov-Orbeliani Georgiy - IPC Director of Cross-Country Skiing and Biathlon Competitions Management

10. Ovsyannikova Kseniya – Member of the Committee, Member of the IWAS Wheelchair Fencing Promotion Committee

11. Olkhovaya Tatyana – Member of the Committee, Member of the INAS-Europe Governing Board

12. Potekhin Ivan – Member of the Governing Board of the International CP Football Federation

13. Sladkova Nataliya – Member of the Committee, Leading Specialist of the RPC Department for Preparation and Participation of Russian National Teams in the Paralympic Games

14. Sukhov Andrey – Head of the International Department of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments

15. Ibragimov Aleksander - Lawyer-consultant of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC, member of the IWAS Wheelchair Fencing Promotion Commission

COMMITTEE ON REGIONAL POLICY OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE

Composition of the Committee:

1. Toropchin Artem – Head of the Committee, Chairperson of the RPC Governing Board, First Vice-President

2. Bannikova Nadezhda – Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Krasnoyarsk Territory

3. Bardyshev Vladimir – Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Kalmykia Republic

4. Vtorushin Mikhail - Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Member of the RPC Regional Office in Khanty-Mansiisk Autonomous Region – UGRA

5. Dementyev Gennady - Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Bashkortostan Republic

6. Zhestyannikov Leonid - Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Member of the RPC Regional Office in Saint Petersburg

7. Ivonin Aleksander – Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Perm Territory

8. Kasheeva Marina – Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Ryazan Region

9. Kolesnikov Aleksey - Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Lipetsk Region

10. Kuvaev Andrey - Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Member of the RPC Regional Office in Nizhniy Novgorod Region

11. Litvinov Gennady - Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in the Krasnodar Territory

12. Rotko Vladislav – Secretary of the Committee, Deputy Head of the Organizational Department of the RPC

LEGISLATIVE COMMITTEE OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE

Composition of the Committee:

1. Pestov Nikolay – Head of the Committee, Member of the RPC Governing Board

2. Toropchin Artem – Member of the Committee, Chairperson of the RPC Governing Board, Chief of Staff

3. Dunin Sergey – Deputy Head of the Committee

4. Emelyanov Evgeniy – Member of the Committee, Member of the RPC Governing Board, Head of the RPC Regional Office in Bashkortostan

5. Sheglova Kseniya – Member of the Committee, Senior Lawyer at Penta Lex Legal Practice

6. Monaxov Aleksey – Member of the Committee, Member of the Central Committee of the Trade Union of the Russian Federation

7. Lazutkin Vladimir – Secretary of the Committee

8. Strokina Elena – RPC Lawyer, Deputy Head of the Trade Union of the Russian Federation

SCIENTIFIC AND EDUCATION COMMITTEE OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE

Composition of the Committee:

1. Evseev Sergey - Head of the Committee, RPC Vice-President, President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Disabilities, Head of the Department of P.F. Lesgaft NSU, Doctor of Pedagogical Sciences, Professor, Corresponding Member of RAS

2. Potekhin Ivan – Deputy Head of the Committee, RPC Deputy Chief of Staff, Honored Master of Sports

3. Idrisova Guzel – Deputy Head of the Committee, Candidate of Medical Sciences, Head of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

4. Aksenov Andrey – Member of the Committee, Head of the Theory and Methodology of Adaptive Sports Department, P.F. Lesgaft NSU, Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor

5. Baryaev Aleksey – Member of the Committee, Deputy Director for Development and Cooperation, Saint Petersburg Scientific Research University of Physical Culture, Doctor of Pedagogical Sciences, Associate Professor

6. Vorobyev Sergey – Member of the Committee, Director of Saint Petersburg Scientific Research University of Physical Culture, Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor, Master of Sports of International Class

7. Voroshin Igor – Member of the Committee, Professor of the Theory and Methodology of Athletics at P.F. Lesgaft NSU, Ph.

8. Rubcova Nataliya – Member of the Committee, Head of the Theory and Methodology of Adaptive Physical Education Department, Russian State University of Physical Education and Sport, Candidate of Pedagogical Sciences, Professor.

9. Bardyshev Bair - Secretary of the Committee, Leading Specialist of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

COMMISSION OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE FOR MEIDICINE, ANTIDOPING AND FUNCTIONAL CLASSIFICATION OF ATHLETES

Composition of the commission:

1. Idrisova Guzel - Head of the Commission, Candidate of Medical Sciences, Head of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

2. Sladkova Natalya – Member of the Commission, Candidate of Pedagogic Sciences, Classifier of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

3. Kopytina Elena - Member of the Commission, Head of the Blind Sports Development Department of the All-Russian Public Sports and Physical Culture Organization “Blind Sports Federation”

4. Olkhovaya Tatyana – Member of the Commission, All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments CEO

5. Chkoniya Izolda – member of the Commission, Doctor-Classifier of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments

6. Pushkina Tatyana – Member of the Commission, Candidate of Biological Sciences, Head of the Department of Organization of Sports Medicine and Digitalization of the Federal Medical and Biological Agency of Russia

7. Gerkavenko Vladimir - Member of the Commission, Candidate of Medical Sciences, Director for Work with Insurance Companies and Sales of LC "Medicine" (Academician Roitberg Clinic)

8. Bardyshev Bair – Member of the Commission, Leading Specialist of Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

WORKING GROUP OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE ON PREPARATION AND STAGING OF THE PUBLIC EVENTS

Composition of the Working Group:

1. Toropchin Artem – Head of the Working Group, Chairperson of the RPC Governing Board, Chief of the RPC Staff

2. Kuvaev Andrey – Deputy Head of the Working Group, Member of the RPC Governing Board

3. Baramidze Avtandil – Member of the Working Group, President of the All-Russian Federation of CP Football

4. Vtorushin Mikhail – Member of the Working Group, Member of the RPC Governing Board

5. Grigoryev Dmitriy - Member of the Working Group, Member of the RPC Governing Board

6. Zhestyanniukov Leonid - Member of the Working Group, Member of the RPC Governing Board

7. Kolesnikov Aleksey - Member of the Working Group, Member of the RPC Governing Board

8. Pronina Ekaterina – Member of the Working Group, Head of the RPC International Department

9. Semenova Olga – Member of the Working Group, RPC Vice-President, 3-time Paralympic Champion

10. Strokin Andrey – Member of the Working Group, RPC Secretary General, 5-time Paralympic Champion

11. Davydov Ivan – Member of the Working Group, Head of the Organizational Department of the RPC Staff

THE COUNCIL OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE FOR COORDINATION OF PROGRAMS, PLANS AND ACTIVITIES

Composition of the Council:

1. Toropchin Artem - Head of the Council, Chairperson of the Governing Board, Chief of the RPC Staff

2. Strokin Andrey – Deputy Head of the Council, RPC Secretary General, 5-time Paralympic Champion

3. Abramova Lidiya – Member of the Council, President of the Blind Sports Federation

4. Baramidze Avtandil – Member of the Council, Member of the RPC Governing Board, President of the All-Russian Federation of CP Football

5. Evseev Sergey – Member of the Council, RPC Vice-President, Member of the RPC Governing Board, President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments

6. Semenova Olga – Member of the Council, RPC Vice-President, Member of the RPC Governing Board, 3-time Paralympic Champion

7. Pestov Nikolay - Member of the Council, RPC Vice-President, Member of the RPC Governing Board

8. Bocharov Vyacheslav - Member of the Council, RPC Vice-President, Member of the RPC Governing Board

9. Nelyubin Vladimir – Member of the Council, Head of the RPC control and audit commission

10. Potekhin Ivan – Secretary of Council, deputy Chief of Staff of the RPC, Member of the RPC Governing Board, Paralympic Champion

11. Pruglo Vladimir - Member of the Council, Member of the RPC Governing Board, Head of the Moscow regional office of the RPC

COORDINATION COMMITTEE OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE FOR COOPERATION WITH THE WORKING GROUP OF THE INTERNATIONAL PARALYMPIC COMMITTEE ON THE RPC REINSTATEMENT

Composition of the Committee:

1. Strokin Andrey – Head of the Committee, RPC Secretary General

2. Idrisova Guzel – Deputy Head of the Committee, Head of the Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPCR Staff

3. Semenova Olga – Member of the Committee, RPC Vice-President

4. Molokoedova Marina - Member of the Committee, Chief Accountant - Head of Financial and Economic Department of RPC Staff

5. Monakhov Aleksey – Member of the Committee, Lawyer, Member of the RPC legislative Committee

WORKING GROUP OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE ON ENFORCEMENT OF THE POST-REINSTATEMENT CRITERIA OF THE INTERNATIONAL PARALYMPIC COMMITTEE

Composition of the Working Group:

1. Potekhin Ivan – Head of the Working Group, deputy Chief of Staff of the RPC, Paralympic champion

2. Idrisova Guzel – Deputy Head of the Working Group, Head of the Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPCR Staff

3. Manzurov Andrey – Executive Secretary of the Working Group, Deputy Head of the Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPCR Staff

4. Strokin Andrey – Member of the Working Group, RPC Secretary General, 5-time Paralympic Champion, President of the All-Russian Federation of Sports for Persons with Physical Impairments

5. Toropchin Artem – Member of the Working Group, Chief of RPC Staff

6. Molokoedova Marina – Member of the Working Group, Chief Accountant - Head of Financial and Economic Department of RPC Staff

7. Monakhov Aleksey – Member of the Working Group, member of the Central Committee of the Trade Union of the Russian Federation

8. Semenova Olga – Member of the Working Group, RPC Vice-President, 3-time Paralympic Champion

9. Olkhovaya Tatyana – Member of the Working Group, All-Russian Federation of Sports for Persons with Intellectual Impairments CEO

10. Lazutkin Vladimir – Member of the Working Group, Assistant of the RPC Vice-President, Assistant of the State Duma’s Deputy

11. Zaytseva Tatyana – Member of the Working Group, Advisor of the RPC Chief of Staff

12. Masyura Anastasiya – Member of the Working Group, Head of the Department for Preparation and Participation in the Paralympic Games of the RPC Staff

13. Pronina Ekaterina – Member of the Working Group, Head of the RPC International Department

14. Strokina Elena – Member of the Working Group, RPC Lawyer

15. Davydov Ivan – Member of the Working Group, Head of the Organizational Department of the RPC Staff

16. Sazonov Dmitriy – Member of the Working Group, Head of the Public Relations Department of the RPC Staff

THE COMMISSION OF THE RUSSIAN PARALYMPIC COMMITTEE ON THE USE OF THE WORD "PARALYMPIC" OR WORDS AND PHRASES FORMED FROM IT IN THE NAME OF ORGANIZATIONS IMPLEMENTING SPORTS TRAINING

Composition of the Commission:

1. Potekhin Ivan – Head of Commission, deputy Chief of Staff of the RPC, Paralympic champion

2. Semenova Olga – Secretary of Commission, RPC Vice-President

3. Zaytseva Tatyana – Member of Commission, Advisor of the RPC Chief of Staff

4. Rotko Vladislav – Member of Commission, Deputy Head of the Organizational Department

5. Ibragimov Aleksandr – Member of Commission, Legal Advisor of the Anti-Doping, Medical and Scientific-Methodological Support Department of the RPC Staff

6. Bardyshev Vladimir – Member of Commission, Member of the RPC Governing Board

7. Kolesnikov Aleksey - Member of Commission, Member of the RPC Governing Board


+7 (499) 922 11 90
101000, Moscow, Turgenevskaya sq., 2